Egy éve használom már a motivációs térképet, MotivationalMaps szakértőként. Azóta több egyéni és csapattérképet készítettem, és a résztvevők visszajelzései mindegyik alkalommal megerősítenek abban, hogy milyen hasznos eszköz áll a rendelkezésünkre:
✔️ remekül bevethető egy új vezető beilleszkedésének támogatására,
✔️ felmérhető a csapat állapota bármilyen változás előtt, alatt vagy után
✔️ egyéni és teamcoaching kihagyhatatlan része
✔️ kifejezetten hasznos lehet toborzásnál vagy éppen megtartásban
✔️kiválthatja a hagyományos kérdőíves dolgozói elégedettségmérést
✔️ segítségével még a 360 fokos visszajelzésnél is jobban kiszűrhető a szubjektív értékelésekből származó „torzítás”
„Akinek kalapács van a kezében mindent szögnek néz” – szokták mondani. A viccet félretéve, ha az emberi motivációnak, mint hajtóerőnek a jelentőségét nézzük, akkor szinte nincs olyan szervezet- vagy egyéni fejlesztési téma, amelynek megoldásához nem vinne közelebb a motivációs térkép.
Kiváló menedzsment eszköz például a csapatok teljesítményének és összetartásának növeléséhez. Egyre erősödik a meggyőződésem, hogy kevés hatékonyabb csapatösszekovácsoló eszköz létezik ennél. Nagy felismerések születnek a csapattérképek eredményeinek feldolgozásakor, mert a résztvevők nemcsak önmaguk megismerésében tesznek nagy lépést előre, hanem ezen keresztül arra is rádöbbennek, hogy miért „viselkedik másként” a másik. És ha már megvan a diagnózis, akkor stratégiát is mellé tudjuk tenni.
Kedves Vezetők! Ne becsüljétek le egy inspiráló környezet megteremtésének fontosságát munkatársaitok számára, amelyből motivátoraikat táplálhatják.